
Greger mötte bluesen i mitten av 1980-talet genom lokala munspelsikoner som Jan "Harmonica" Sjöström och den legendariske Sven Zetterberg, som ofta uppträdde med sitt band Chicago Express i närheten av Södertälje, där Greger som ung gick i skolan. Vid 19 års ålder började han bemästra sitt instrument och grundade sitt första band, Knock-Out Greg & The Blue Weather. Med det bandet turnerade han flitigt i över 20 år och gav ut fem hyllade album på skivbolag som Last Buzz Records, Blue Moon Records och finska Goofin' Records.
Under det senaste decenniet har han hörts i olika konstellationer, bland annat Knock-Out Greg & The Injectors, Knock-Out Greg & The Jukes och Big Band Splash – bara för att nämna några.
Gregers munspelsteknik hämtar influenser från både klassiska föregångare som DeFord Bailey, Little Walter och Big Walter Horton, och mer moderna stjärnor som William Clarke och Gary Primich. Men det som verkligen särskiljer honom är det egna, feta sound han utvecklat genom åren.
I bandet återfinns Gregers yngre bror Marcus Andersson på trummor. Bröderna har spelat tillsammans i över 30 år, ända sedan starten i Gnesta 1988, och har avverkat tusentals spelningar ihop. Tommy Cassemar står för basen – en musiker som slog igenom redan på 1980-talet som medlem i Electric Banana Band och som därefter spelat med namn som Sven Zetterberg, Mikael Rickfors, Mats Ronander, Totta Näslund, Grymlings, Mick Taylor (ex Rolling Stones) och Steve Gibbons – för att nämna några. Sist, men långt ifrån minst, hittar vi Tomi Leino från Finland på gitarr – en av de mest eftertraktade och mångsidiga bluesgitarristerna i Europa, med ett välförtjänt rykte världen över.
På scen:
Greger "Knock-Out Greg" Andersson – sång och munspel
Tomi Leino – gitarr
Tommy Cassemar – bas
Fredrik von Werder – keyboard
Marcus Andersson – trummor
lördag 13 december
Insläpp19:00 På scen19:30
Klicka på Köp biljett för att komma till biljettförsäljningen och se platstillgång.
Förköpsförsäljningen stänger 2 timmar innan evenemanget börjar. De platser som inte sålts på förköp släpps till försäljning i dörren vid insläpp till det aktuella evenemanget.
För rullstolsanpassade platser boka biljetter via info@victoria.se.
Det räcker det att du visar upp biljetten i din smartphone! Tänk på miljön och skippa onödiga utskrifter!
Hur lång är föreställningen?
Våra föreställningar varar normalt ca 40-50 min x 2 + 20 min paus. Observera att det förekommer undantag och ibland ändringar med kort varsel.
Fullbokat eller har du fått förhinder?
Vi hänvisar till Ticketswap för andrahandsförsäljning av biljetter. Där kan du enkelt hitta alla våra evenemang och ladda upp din biljett och du som är på jakt efter biljetter kan enkelt se om det finns biljetter som säljes.
Har du fler frågor?
Du hittar svar på det mesta under Bra att veta. För frågor som rör biljettköp kontakta Kulturcentralen på info@kulturcentralen.nu eller 040-10 30 20.
Detta är ett picknickevenemang, eller som vi brukar kalla det: Picknickteater. Det innebär att du får ta med dig egen mat och dryck till föreställningen.
Hämtpizza på ett bord följs av ostron och kaviar på nästa. Ta med det du är sugen på och glöm inte ta med glas och bestick!
Observera att mat inte får medhavas på balkongen, endast dryck och snacks.
Läs mer: Vad är picknickteater?