
Mark Hummel har varit en central figur inom bluesen i över femtio år. Med ett karakteristiskt munspelssound och en imponerande meritlista har han samarbetat med många av de stora namnen i genren. Hans Blues Harmonica Blowout™-turnéer har samlat allt från legendarer som John Mayall och Charlie Musselwhite till dagens främsta munspelare.
"Mark Hummel är en munspelsvirtuos som hör till en av de bästa som någonsin spelat detta instrument." - Blues Revue Magazine
Vid sin sida har han den skicklige Texasgitarristen Anson Funderburgh, känd för sitt smakfulla spel och sin känsla för den elektriska bluesens rötter. Funderburgh slog igenom redan på 1980-talet med sitt band The Rockets och har sedan dess varit en självklar del av den amerikanska bluesscenen.
Med sig på scen har de ett tajt och skickligt band bestående av Wes Starr (trummor) – en mångsidig trummis som spelat med bland andra Omar & The Howlers, Delbert McClinton och Willie Nelson. Bob Hall (piano) – en veteran inom brittisk blues, känd från Savoy Brown och Groundhogs, med samarbeten med Chuck Berry och John Lee Hooker. Bill Stuve (kontrabas) – tidigare basist i Rod Piazza & The Mighty Flyers, med en stadig och distinkt blueskänsla.
På scen:
Mark Hummel – munspel och sång
Anson Funderburgh – gitarr
Wes Starr – trummor
Bob Hall – piano
Bill Stuve – kontrabas
torsdag 4 september
Insläpp19:00 På scen19:30
Klicka på Köp biljett för att komma till biljettförsäljningen och se platstillgång.
Förköpsförsäljningen stänger 2 timmar innan evenemanget börjar. De platser som inte sålts på förköp släpps till försäljning i dörren vid insläpp till det aktuella evenemanget.
För rullstolsanpassade platser boka biljetter via info@victoria.se.
Det räcker det att du visar upp biljetten i din smartphone! Tänk på miljön och skippa onödiga utskrifter!
Hur lång är föreställningen?
Våra föreställningar varar normalt ca 40-50 min x 2 + 20 min paus. Observera att det förekommer undantag och ibland ändringar med kort varsel.
Fullbokat eller har du fått förhinder?
Vi hänvisar till Ticketswap för andrahandsförsäljning av biljetter. Där kan du enkelt hitta alla våra evenemang och ladda upp din biljett och du som är på jakt efter biljetter kan enkelt se om det finns biljetter som säljes.
Har du fler frågor?
Du hittar svar på det mesta under Bra att veta. För frågor som rör biljettköp kontakta Kulturcentralen på info@kulturcentralen.nu eller 040-10 30 20.
Detta är ett picknickevenemang, eller som vi brukar kalla det: Picknickteater. Det innebär att du får ta med dig egen mat och dryck till föreställningen.
Hämtpizza på ett bord följs av ostron och kaviar på nästa. Ta med det du är sugen på och glöm inte ta med glas och bestick!
Observera att mat inte får medhavas på balkongen, endast dryck och snacks.
Läs mer: Vad är picknickteater?