
Bandet grundades 1971 av Tomas Forssell, Bertil Goldberg och Totta Näslund, och har genom decennierna satt ett tydligt avtryck i den svenska musikhistorien. Förutom klassikern För Full Hals (1973) och flera utgåvor under 70-talet, har Nynningen på senare år släppt fyra kritikerrosade album: Vi Kommer (live, 2019), Anakonda och andra låtar (2020), Allting börjar klarna (2020) och Nynningen 50 (2023). Fler spännande släpp är att vänta under 2025.
Sedan återföreningen har bandet turnerat flitigt över hela Sverige, med över 200 konserter på klubbar, festivaler och teatrar – ofta i unika sceniska produktioner. Ett särskilt uppmärksammat samarbete var föreställningen En dröm, en längtan, en sång tillsammans med Sven Wollter och Matilda Magnusson.
Nynningen har alltid haft en stark poetisk ådra och har bland annat tonsatt texter av Vladimir Majakovskij och Kent Andersson. Dagens sättning förvaltar och vidareutvecklar det musikaliska arv som präglat bandet i över femtio år – med medlemmar som även är aktiva i grupper som Stefan Sundström & Den Sista Jäntan, Givana, Hollow Ship, Änglaspel, Thomas Jäderlunds Amazing Trio och Gudibrallan.
På scen:
Tomas Forssell – sång och gitarr
Anastasia Grivogiannis – sång och gitarr
Nikke Ström – bas
Thomas Jäderlund – saxofoner och sång
Mårten Magnefors – trummor
lördag 29 november
Insläpp19:00 På scen19:30
Klicka på Köp biljett för att komma till biljettförsäljningen och se platstillgång.
Förköpsförsäljningen stänger 2 timmar innan evenemanget börjar. De platser som inte sålts på förköp släpps till försäljning i dörren vid insläpp till det aktuella evenemanget.
För rullstolsanpassade platser boka biljetter via info@victoria.se.
Det räcker det att du visar upp biljetten i din smartphone! Tänk på miljön och skippa onödiga utskrifter!
Hur lång är föreställningen?
Våra föreställningar varar normalt ca 40-50 min x 2 + 20 min paus. Observera att det förekommer undantag och ibland ändringar med kort varsel.
Fullbokat eller har du fått förhinder?
Vi hänvisar till Ticketswap för andrahandsförsäljning av biljetter. Där kan du enkelt hitta alla våra evenemang och ladda upp din biljett och du som är på jakt efter biljetter kan enkelt se om det finns biljetter som säljes.
Har du fler frågor?
Du hittar svar på det mesta under Bra att veta. För frågor som rör biljettköp kontakta Kulturcentralen på info@kulturcentralen.nu eller 040-10 30 20.
Detta är ett picknickevenemang, eller som vi brukar kalla det: Picknickteater. Det innebär att du får ta med dig egen mat och dryck till föreställningen.
Hämtpizza på ett bord följs av ostron och kaviar på nästa. Ta med det du är sugen på och glöm inte ta med glas och bestick!
Observera att mat inte får medhavas på balkongen, endast dryck och snacks.
Läs mer: Vad är picknickteater?