Med rötterna i mjuk amerikansk folk, kryddat med inslag av blues, soul och gospel, bjuder Daniel Lemma på en intim konsert tillsammans med gitarristen Mats Eriksson. Under kvällen blandas låtar från Daniels långa karriär med duons handplockade favoriter – rootsmusik i ett levande möte mellan jazz, blues och folk.
- Letar du efter biljetter eller vill sälja? Vi hänvisar till Ticketswap för andrahandsförsäljning av biljetter. Där kan du enkelt hitta alla våra evenemang och ladda upp din biljett till försäljning och du som vill köpa kan enkelt se om det finns någon som säljer. Vill du uppgradera en student- eller pensionärsbiljett till en ordinarie biljett? Inga problem. Säg till i entrén så hjälper vi dig på plats. Ticketswap 2/5 | Ticketswap 3/5.
Daniel Lemma rör sig sömlöst mellan flera olika genrer, men det är amerikansk folkmusik som alltid legat honom närmast hjärtat och som bildar en röd tråd genom hans musik. Han fick sitt breda genombrott 2001 med soundtracket till Josef Fares film Jalla Jalla och hitlåten If I Used To Love You, där både albumet och singeln grammisnominerades och nådde guldstatus. Sedan dess har han släppt elva album, och det senaste, Addis (2023), är ett unikt samarbete med etiopiska musiker.
Mats Eriksson är en mångsidig och välrenommerad gitarrist, vars debutalbum Bohus nyligen återutgavs hösten 2024.