
”Vilma Flood Hases har den sortens sångröst som tvingar dig att ta ställning, eller att åtminstone spetsa öronen: intim men inte inställsam, nästan klagande i tonfallet, men mer böjlig och leklysten än man anar vid första dejten.” (Håkan Engström, Sydsvenskan)
Vilma Flood började sin karriär i bluesens värld och kom tidigt att uppträda på många av Stockholms och Dalarnas bluesscener. Blues i all ära, men Vilma hittade sin största inspirationskälla i folkmusiken och genom artister som Melanie, Buffy Saint-Marie, Joan Baez och Judy Collins.
Hon släppte sitt debutalbum 2016 och fick sitt genombrott på den svenska americanascenen när albumet ”Moodswinger” släpptes våren 2019. Sedan dess har hyllningarna haglat bland annat från Nöjesguiden och Sonic. Jämförelser med Karen Dalton, Mary Margaret O’Hara och Sophie Zelmani förekommer frekvent, men alla verkar helt överens om att Flood hittat ett eget hörn i genren. Hon har gjort bejublade spelningar på bland annat Sthlm Americana, Peace and Love festivalen, Urkult, Fashing, Så mycket Burgsvik på Gotland och Hijazz i Uppsala m.m.
På Victoria hör vi henne tillsammans med en grupp eminenta musiker på gitarr, bas, pedal steel och trummor.
torsdag 30 september
Insläpp19:00 På scen19:30
På grund av den rådande situationen med Coronaviruset har vi infört ett stort antal smittskyddsåtgärder, bl. a. reducerat antalet platser i lokalen. Biljetter bokas per sällskap och bordsplacering sker på plats. Har du specifika önskemål om placering, lämna en kommentar vid köp, så ska vi göra vårt bästa för att tillgodose det. Tack för visad förståelse.
Klicka på Köp biljett för att komma till biljettförsäljningen och se platstillgång.
Nedanstående information gäller för fysiska evenemang (ej livestream)
Förköpsförsäljningen stänger 2 timmar innan evenemanget börjar.
För rullstolsanpassade platser boka biljetter via info@victoria.se.
Det räcker det att du visar upp biljetten i din smartphone! Tänk på miljön och skippa onödiga utskrifter!
Har du fler frågor?
Du hittar svar på det mesta under Bra att veta. För frågor som rör biljettköp kontakta Kulturcentralen på info@kulturcentralen.nu eller 040-10 30 20.
Detta är ett picknickevenemang, eller som vi brukar kalla det: Picknickteater. Det innebär att du får ta med dig egen mat och dryck till föreställningen.
Hämtpizza på ett bord följs av ostron och kaviar på nästa. Ta med det du är sugen på och glöm inte ta med glas och bestick!
Observera att mat inte får medhavas på balkongen, endast dryck och snacks.
Läs mer: Vad är picknickteater?