Nu har vi släppt biljetter till höstens program!

Skrolla ner för att hitta hela programmet.

-

Tingsek feat. Norrbotten Big Band

Foto: Jens Nordström (Tingsek), Johan Saarela (NBB)
Mer om artisten

Det bjuds på modern soul i världsklass i detta efterlängtade samarbete mellan den kritikerrosade artisten Tingsek och storbandet Norrbotten Big Band – ett spännande möte när Tingseks intimt personliga uttryck korsas med storbandets kraftfält. Med sig in i detta projekt har Tingsek musik som arrangerats för bandet av bland andra Norrbotten Big Bands konstnärlige ledare Joakim Milder.

– Vi ser mycket fram emot samarbetet med Tingsek, också för att det är en självklar del av Norrbotten Big Bands tanke om den organiska musikscenen – där kreativa, skapande möten får växa, fortgå och fördjupas, säger Joakim.

Skånebördige sångaren, låtskrivaren och producenten Magnus Tingsek levererar modern soul av yppersta världsklass som får publiken att trilla baklänges. Han är en av våra allra främsta liveartister där inget lämnas åt slumpen. Har sedan han debuterade som 27-åring under tidigt 2000-tal gett ut åtta album och gång på gång gett sin publik svensk soul med influenser av amerikansk tradition. 

2021 släppte Tingsek sin skiva "Home" som med sitt personliga uttryck var en naturlig och spännande utveckling. Både textmässigt och musikaliskt, där singeln "Family" är ett ypperligt exempel. Hösten 2022 släpptes en EP som spelats in tillsammans med Helsingborgs symfoniorkester och som på alla sätt visar den musikaliska bredd som denna unika artist har. Och nu, våren 2025, släppte han en ny efterlängtad skiva. Även om skivorna skiljer sig åt är musiken alltid skarp och avvaktande, samtidigt som den explosionsartat kommer och vrider om det i solar plexus.

Tingsek har gjort hyllade samarbeten med artister som Ane Brun, Allen Stone, Emily King och Timbuktu och i hans musik finns lager av såväl gospel och soul som jazz och svensk lyrik.

På scen:
Magnus Tingsek – sång
Cosima Lamberth – kör
Britta Virves – piano
Efraim Törnfeldt – gitarr                                                                           
Petter Olofsson – bas
Sebastian Ågren – trummor
                                                                                                                                                      
Saxofonsektion:
Johan Christoffersson, Janne Thelin, Mats Garberg, Robert Nordmark, Per Moberg
 
Trumpetsektion:
Bosse Strandberg, Magnus Ekholm, Danne Johansson, Jacek Onuszkiewicz
 
Trombonsektion:
Michal Tomaszczyk, Kristian Persson, Ebba Åsman, Björn Hängsel

Orkesterledare: Joakim Milder
Ljud: Peter Fredriksson
Ljus: Joppo Sundström
Producent: Åsa Westling

Läs mer Dölj

fredag 19 september ( Fler datum: )

Insläpp19:00 På scen19:30

Ordinarie pris

580 kr vid bord
540 kr på balkong

Student / Pensionär

540 kr vid bord
500 kr på balkong

Mer info

Klicka på Köp biljett för att komma till biljettförsäljningen och se platstillgång.

Förköpsförsäljningen stänger 2 timmar innan evenemanget börjar. De platser som inte sålts på förköp släpps till försäljning i dörren vid insläpp till det aktuella evenemanget.

För rullstolsanpassade platser boka biljetter via info@victoria.se.

Det räcker det att du visar upp biljetten i din smartphone! Tänk på miljön och skippa onödiga utskrifter!

Hur lång är föreställningen?
Våra föreställningar varar normalt ca 40-50 min x 2 + 20 min paus. Observera att det förekommer undantag och ibland ändringar med kort varsel.

Fullbokat eller har du fått förhinder?
Vi hänvisar till Ticketswap för andrahandsförsäljning av biljetter. Där kan du enkelt hitta alla våra evenemang och ladda upp din biljett och du som är på jakt efter biljetter kan enkelt se om det finns biljetter som säljes.

Har du fler frågor?
Du hittar svar på det mesta under Bra att veta. För frågor som rör biljettköp kontakta Kulturcentralen på info@kulturcentralen.nu eller 040-10 30 20.

Picknickteater

Detta är ett picknickevenemang, eller som vi brukar kalla det: Picknickteater. Det innebär att du får ta med dig egen mat och dryck till föreställningen.

Hämtpizza på ett bord följs av ostron och kaviar på nästa. Ta med det du är sugen på och glöm inte ta med glas och bestick!

Observera att mat inte får medhavas på balkongen, endast dryck och snacks.

Läs mer: Vad är picknickteater?

Mer om artisten