Nu har vi släppt biljetter till höstens program!

Skrolla ner för att hitta hela programmet.

Jesper Bodilsen Trio feat. Fabrizio Bosso(DK/IT)

Foto: Roberto Cifarelli
Mer om artisten

I detta samarbete mellan Jesper Bodilsen Trio och trumpetaren Fabrizio Bosso möts fyra virtuoser i en passionerad musikalisk dialog där jazzens intimitet och spontanitet står i centrum. Här smälter det melodiska samman med rytmisk energi, och det traditionella jazzuttrycket får en ny dimension med en omisskännlig ton av italiensk melankoli. En konsertupplevelse där improvisation möter precision, där tradition och innovation smälter samman – jazz i sin mest levande form.

Den danske basisten Jesper Bodilsen är en av Danmarks mest framstående jazzmusiker och har med sitt lyhörda och sofistikerade spel erövrat den internationella scenen. Hans trio, redan hyllad för sitt eleganta och dynamiska samspel, tar nu sitt uttryck till nya höjder med Bosso som gästartist.

Fabrizio Bosso är en av Italiens mest hyllade jazzmusiker och en mästare på sitt instrument. Med en djup förståelse för jazzens rötter, en osviklig känsla för improvisation och en ständigt utforskande musikalisk nyfikenhet har han skapat en spelstil som både berör och förbluffar. Hans toner bildar en levande berättelse – en resa genom känslor och uttryck som är lika kraftfull som den är subtil.

Bosso är en musiker som aldrig slutar utmana sig själv. För honom är musiken ett språk – ett uttrycksmedel där personliga och konstnärliga berättelser flätas samman och delas generöst med både medmusiker och publik världen över.

På scen:
Fabrizio Bosso – trumpet
Jesper Bodilsen – kontrabas
Magnus Hjort – piano
Martin Maretti Andersen – trummor

Läs mer Dölj
Köp biljett

torsdag 2 oktober

Insläpp19:00 På scen19:30

Ordinarie pris

280 kr vid bord
240 kr på balkong

Student / Pensionär

240 kr vid bord
200 kr på balkong

Mer info

Klicka på Köp biljett för att komma till biljettförsäljningen och se platstillgång.

Förköpsförsäljningen stänger 2 timmar innan evenemanget börjar. De platser som inte sålts på förköp släpps till försäljning i dörren vid insläpp till det aktuella evenemanget.

För rullstolsanpassade platser boka biljetter via info@victoria.se.

Det räcker det att du visar upp biljetten i din smartphone! Tänk på miljön och skippa onödiga utskrifter!

Hur lång är föreställningen?
Våra föreställningar varar normalt ca 40-50 min x 2 + 20 min paus. Observera att det förekommer undantag och ibland ändringar med kort varsel.

Fullbokat eller har du fått förhinder?
Vi hänvisar till Ticketswap för andrahandsförsäljning av biljetter. Där kan du enkelt hitta alla våra evenemang och ladda upp din biljett och du som är på jakt efter biljetter kan enkelt se om det finns biljetter som säljes.

Har du fler frågor?
Du hittar svar på det mesta under Bra att veta. För frågor som rör biljettköp kontakta Kulturcentralen på info@kulturcentralen.nu eller 040-10 30 20.

Picknickteater

Detta är ett picknickevenemang, eller som vi brukar kalla det: Picknickteater. Det innebär att du får ta med dig egen mat och dryck till föreställningen.

Hämtpizza på ett bord följs av ostron och kaviar på nästa. Ta med det du är sugen på och glöm inte ta med glas och bestick!

Observera att mat inte får medhavas på balkongen, endast dryck och snacks.

Läs mer: Vad är picknickteater?

Mer om artisten